Menu główne
PLASTUSIOWO
RAMÓWKA
NASZE GRUPY
AKTUALNOŚCI
ZAINTERESOWANIA
GALERIA
ABSOLWENCI
PSYCHOLOGIA
GRY I ZABAWY
KONKURSY
Z ŻYCIA PRZEDSZKOLA
______________________
NAPISZ DO NAS
CIEKAWE STRONY
SZUKAJ
POCZTA
Logowanie

Zapomniałeś hasła?
Statystyka
Użytkownicy: 622
Nowości: 184
Odnośniki: 23
odwiedzających: 756905
Telewizja i nasze dziecko Drukuj E-mail

 TELEWIZJA I NASZE DZIECKO

 W ostatnich latach w przedszkolu zauważamy nasilanie się zabaw tematycznych z elementami agresji.
 
Powszechnie uważa się, że duży wpływ na takie zachowanie dzieci mają filmy, bajki oraz gry komputerowe ze scenami przemocy. Zachowania agresywne oglądane w telewizji zostają przeniesione na realne sytuacje życiowe.
 
Dzieci w wieku przedszkolnym nie potrafią odróżniać jeszcze świata realnego od świata fantazji. Zabawa w "walkę" pozwala dziecku na atakowanie, grożenie, ściganie, zabijanie czyli na takie działanie, które "tak naprawdę" jest zabronione.
 
Programy telewizyjne, gry komputerowe zawierające sceny grozy pobudzają agresywne zachowanie dzieci objawiające się w formie wyładowania agresji na rówieśnikach, przedmiotach martwych, zwierzętach, w płaczu, gniewie, obrażaniu się, wyzwiskach.
 
Program telewizyjny może być jednak także cennym środkiem pozytywnego oddziaływania na dzieci. Nie zabraniajmy dziecku oglądać telewizji, starajmy się jednak sami wybierać programy i pilnować, by dziecko właściwie z nich korzystało.
 
Wiele programów jest pożytecznych i wspomagających rozwój dziecka. Oglądajmy telewizję razem z dzieckiem, obserwujmy je przy tym. Dziecko będzie mniej przeżywało groźne momenty, gdy weźmiemy je na kolana, przytulimy. Odwracajmy uwagę dzieci od telewizyjnych reklam. Dzieci nie rozumieją, że reklama może wprowadzać w błąd. Nie pozwalajmy też na oglądanie telewizji w czasie spożywania posiłku.
 
Pamiętajmy o tym, że kiedy wracamy po pracy do domu, zmęczeni, zestresowani i marzymy tylko o tym, żeby odpocząć, posadzenie dziecka przed telewizorem może się tylko wydawać dobrym rozwiązaniem. Telewizyjna dobranocka nie zastąpi dziecku rodzica, który przed snem całuje, przytula, czyta lub opowiada bajkę.
 
Opracowała: Anna Kijak
 
Przyjazna Szkoła

www.ps.org.pl
Psychologia
Prośba dziecka
Adaptacja dzieci...
Pierwsze dni...
Agresja ...
Telewizja i dziecko
Kara i nagroda...
Wady postawy
Niepełnosprawni - integracja
Gościmy
Odwiedza nas 10 gości
Strony Internetowe - www.amjsystem.pl