Menu główne
PLASTUSIOWO
RAMÓWKA
NASZE GRUPY
AKTUALNOŚCI
ZAINTERESOWANIA
GALERIA
ABSOLWENCI
PSYCHOLOGIA
GRY I ZABAWY
KONKURSY
Z ŻYCIA PRZEDSZKOLA
______________________
NAPISZ DO NAS
CIEKAWE STRONY
SZUKAJ
POCZTA
Logowanie

Zapomniałeś hasła?
Statystyka
Użytkownicy: 622
Nowości: 184
Odnośniki: 23
odwiedzających: 756910
Komputer dobrodziejstwo czy zagrożenie dla małego dziecka Drukuj E-mail

 

Nie ulega wątpliwości, że technologia komputerowa jest jedną z działów nauki, która tak dynamicznie ulega procesowi rozwoju.
Na przestrzeni lat widać jak komputer wszedł w życie człowieka stając się jego nieodłącznym elementem. Znajomość jego obsługi jest wymagana w szkołach, biurach, administracji, przedsiębiorstwach. Komputer za pomocą łączy może przesyłać różne informacje tekstowe i rysunkowe. Powoli przestaje być luksusem a staje się jednym z urządzeń niezbędnych w domu. Wraz z rozwojem komputeryzacji i dostępu do technologii komputerowej obniża się wiek użytkowników. Wpływ komputera na rozwój dziecka ma działanie pozytywne i negatywne.
Komputer stwarza dzisiaj nowe szanse rozwoju i edukacji dziecka. Okres dzieciństwa to czas kształtowania się osobowości. Wpływ komputera na rozwój dziecka ma charakter aspektowy i dotyczy rozwoju psychicznego, fizycznego, moralnego, społecznego, intelektualnego.  Komputer może wywierać pozytywny wpływ na rozwój psychiczny dzieci ponieważ pobudza myślenie, rozwija procesy poznawcze, kształtuje  określone umiejętności.
W rozwoju fizycznym dziecka nie da się ominąć koniecznych faz rozwojowych. Próby przyspieszenia nowego procesu za pomocą elektronicznych urządzeń, takich jak komputer, w ostatecznym rezultacie opóźniają i zakłócają naturalny rozwój dziecka. Często można się spotkać z opiniami o negatywnym wpływie komputera na wzrok, czasem mówi się o promieniowaniu elektromagnetycznym szkodliwym dla zdrowia, czy też o tym, że długotrwałe siedzenie przy komputerze powoduje schorzenia kręgosłupa.
Niekontrolowane i nieumiarkowane korzystanie z komputerowych gier wywiera zdecydowanie negatywny wpływ na rozwój psychiczny małego dziecka. Gry komputerowe często są pełne przemocy i rodzą agresję oraz skłonność do stosowania przemocy.
Oczywiście nie wszystkie gry mają negatywny wpływ. Nie wolno jednak zapominać, że komputer niesie też dużo dobra. Odpowiednie programy pomagają uczyć się języka, rozwijać spostrzegawczość, zręczność i podzielność uwagi. Są gry komputerowe, które stanowią terapię dla dzieci. Komputer jest prawdziwą, niezastąpioną kopalnią wiedzy o życiu i świecie. Małe dzieci mogą korzystać ze specjalnie dla nich przygotowanych encyklopedii czy gier edukacyjnych. Komputerowe gry, łamigłówki czy rebusy stymulują u dzieci większość procesów myślowych.  
Często bywa, że to rodzice kupując dzieciom komputery mają nadzieję, że zastąpią ich w wychowaniu i edukacji swoich pociech. Jednak właśnie wtedy rodzice i dzieci oddalają się od siebie. Przy korzystaniu z komputera dziecko powinno przestrzegać ustalonych zasad.
dziecko nie pozostaje samo bez nadzoru ustalamy limit ile czasu dziecko może spędzić przy komputerze określamy jasno hierarchie zajęć – komputer nigdy nie może być na pierwszym miejscu.

Opracowała:
mgr Elżbieta Dudek

 

 
Przyjazna Szkoła

www.ps.org.pl
Psychologia
Prośba dziecka
Adaptacja dzieci...
Pierwsze dni...
Agresja ...
Telewizja i dziecko
Kara i nagroda...
Wady postawy
Niepełnosprawni - integracja
Gościmy
Odwiedza nas 15 gości
Strony Internetowe - www.amjsystem.pl